5 правил медіаграмотності та інформаційної обережності

1. Усі медійні повідомлення кимось сконструйовані і мають мету або кілька. Медіатексти будуються так само надійно, як будуються будівлі та магістралі. Отже, пам’ятаймо про того, хто створив повідомлення, з яких матеріалів і заради якого ефекту.

2. Медійні повідомлення будуються із використанням різноманітних мовленнєвих прийомів і за своїми, особливими, жанровими правилами. Кожна форма спілкування має свої: страшна музика посилює страх, крупні плани камери передають близькість, великі заголовки сигналізують про значущість. Розуміння граматики, синтаксису та мови метафор у медіа допомагає нам бути менш сприйнятливими до потенційних маніпуляцій.

3. Різні люди по-різному сприймають одне й те саме медіаповідомлення. Аудиторія відіграє певну роль в інтерпретації медіаповідомлення, оскільки кожен член аудиторії привносить у повідомлення унікальний набір власного життєвого досвіду. Різниця у віці, статі, освіті та культурному вихованні кожен раз породжуватиме унікальні інтерпретації.

4. Більшість засобів масової інформації мають закладені колективом чи фундатором цінності та точки зору. Відтак їхні медіаповідомлення також містять підтекст того, хто і що є важливим для ЗМІ – принаймні для людини або людей, які створюють це повідомлення. Наприклад, вибір віку, статі чи національності героя, вибір обставин та дії в межах сюжету – це лише деякі способи «вбудовування» цінностей у телешоу, фільм, рекламу чи відео інтерв’ю.

5. На жаль, навіть у час війни, основна маса медіаповідомлення організована для отримання прибутку та/або влади. Більшість світових та українських медіа працюють як підприємства, що заробляють гроші й реклама та пошук фінансування є невіддільною частиною їхньої роботи.

Якщо ви пам’ятатимете про ці ключові моменти, що стоять за майже кожним медіаповідомленням, то отримаєте можливість аналізувати та інтерпретувати ці повідомлення свідомо, обережно і, відтак, приймати чи відхиляти їх вплив на Вас та Ваше життя.

Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію» за сприяння Європейського Союзу, який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО “Волинська фундація” і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Анна Данильчук, ГО “Волинська фундація”

Вас може зацікавити

Більше новин

Меню